Opera.top-forum
Dobro dosli na "OPERA.TOP- PORTAL"
Pozivam vas da se potpuno besplatno
registrujete i ucestvujete u daljnjem
uredjivanju Portala i diskutovanja na
"OPERA.TOP-FORUMU"
Hvala !!!
Opera.top-forum
Dobro dosli na "OPERA.TOP- PORTAL"
Pozivam vas da se potpuno besplatno
registrujete i ucestvujete u daljnjem
uredjivanju Portala i diskutovanja na
"OPERA.TOP-FORUMU"
Hvala !!!
Opera.top-forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Opera.top-forum


 
HomePortalLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???

Go down 
5 posters
AutorPoruka
Milorad
Super Administrator
Super Administrator
Milorad


Male
Registracija : 2008-12-06
Godine : 54
Komentari : 5587
Mjesto : Banja Luka

Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Empty
KomentarNaslov komentara: Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???   Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? EmptyFri Jun 19, 2009 1:59 am

Pustite da sami biraju prijatelje
Između brige roditelja i zabadanja nosa u nešto što vas se ne tiče tanka je granica. Jedna od tema koja povlači ovo pitanje su i prijatelji vaše dece. S kim se to druže, kakvi su im prijatelji i da li loše utiču na njih, samo su neka od pitanja koja sebi postavi skoro svaki roditelj. S pravom jer se brinu. Opet, nisu roditelji ti koji bi trebalo da biraju prijatelje svoje dece.
Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Drugarstvo-v

Mladima je potrebna sloboda. Pod tim, između ostalog, podrazumevaju pravo da sami biraju prijatelje. Ali kako da reagujete ako vam se od njih diže kosa na glavi?

Roditeljski strah
Možda se bojite da će vaše dete upasti u loše društvo ili se sprijateljiti s nekim, prema vašem mišljenju, neprikladnim za druženje. Ako vaše dete već ima takva prijateljstva, svaki vaš postupak može shvatiti dvosmisleno. Zabrana će ih obično samo ohrabriti da se još više vežu za te prijatelje koje ne volite. Zato izbegavajte zabrane i naređenja. Naročito se potrudite da izbegnete da vaše dete sazna da ne volite nekog od njegovih prijatelja. To bi bilo to zabadanje nosa, petljanje u nešto što vas se ne tiče i izazvaće samo negativne reakcije kod deteta. Ne određujte s kim će se vaše dete družiti, samo pazite da se ne druži sa pogrešnim ljudima. Bolje je dopustiti prijateljstvo, ali što je moguće više pod vašim nadzorom. Na primer, ako su manji, predložite im da se druže u vašoj kući.

Kontrola
Takođe, jedan od načina izbegavanja „nepoželjnih“ prijateljstava svakako je i kontrola nad detetom. To ne znači da ćete nadgledati svaki korak vašeg deteta, već ćete se jednostavno pobrinuti da ne bude na pogrešnom mestu u pogrešno vreme - da ne izlazi do prekasno, da se ne smuca po lošim, opasnim delovima grada i slično. Roditelj bi uvek trebalo da zna gde mu je dete. Razvijte tu neku naviku kod deteta da vam se javlja gde je i po mogućnosti s kim je. Naravno da ćete mu dopustiti izlaske, ali odmalena razvijajte taj odnos - „Možeš da ideš svuda, samo moraš da mi javiš gde si i s kim si“. Dete će tada imati osećaj da mu verujete i neće imati razloga da laže.

Neka dovodi prijatelje kući
To što ih s vremena na vreme vidite izdaleka nije dovoljno da steknete pravu sliku o njima. Ako budu dolazili kod vas, lakše ćete steći utisak o tome kakvi su, kakav im je odnos prema školi... Pokušajte da saznate šta rade kad su zajedno. Ali, pazite! To ne znači da treba da ih uhodite ili da svaki čas ulazite u detetovu sobu, izmišljajući razne izgovore! S njima ćete se bolje upoznati ako povremeno razmenite koju reč, pozovete ih na ručak...

Zašto vam se dopadaju
Ako su razlozi subjektivne prirode (nisu vam simpatični, ali ne možete da objasnite zašto, ne potiču iz vašeg društvenog sloja...), zadržite primedbe za sebe i budite ljubazni prema njima. Vaše dete treba da se druži s ljudima različitog kulturnog nivoa i iz različitih društvenih slojeva. Od toga će imati samo koristi, pošto će bolje upoznati svet u kojem živi.

A ako loše utiču na njega?
E onda morate da reagujete, ali pažljivo. Za početak otvoreno porazgovarajte sa detetom. Pitajte ga šta je to što mu se kod njih sviđa. I maksimalno se uzdržite od oštrih komentara. Nikad nemojte preterano da kritikujete ukus, aktivnosti i drugove svoga deteta. Adolescenti su izuzetno osetljivi na to. Ne zaboravite da bi vaše negativno mišljenje moglo da ima suprotan efekat od željenog. Ako žestoko kritikujete njegove drugove, dete će ih braniti. Verovatno će nastaviti krišom da se viđa sa njima i neće vas više upoznavati sa svojim novim prijateljima.

Roditelji diplomate
Da, ali s puno takta i diplomatije. Detetu morate da pošaljete poruku da se i dalje osećate odgovornim za njegovo vaspitavanje, školovanje... Ni slučajno nemojte da se pretvarate da ništa ne primećujete i da puštate da sve bude po njegovom. S druge strane, ako hoćete da dete nauči da vrši selekciju, ono mora da oseća da roditelji poštuju njegovo mišljenje i njegov izbor. Zato treba biti izuzetno obazriv u ovakvim situacijama: dete treba da ima punu slobodu izbora, ali ne sme da se oseća kao da je prepušteno samo sebi. Izvor(Blic)
Na vrh Go down
https://opera.bosnianforum.com
morki
WEBMASTER
WEBMASTER
morki


Male
Registracija : 2008-12-06
Godine : 39
Komentari : 1006
Mjesto : Rijeka
Mood : depresija pred smrt!

Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???   Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? EmptyFri Jun 19, 2009 11:48 am

E ovako,posto ja radim non-stop sa djecurlijom mozda bih znao ponesto,ali evo samo cu reci.
Meni se cini da se ne treba mjesat djeci u drustvo dok ono ne zatrazi pomoc od roditelja.Znaci ako dijete suti,a nesto nije uredu naravno da je roditelj panika.U tom slucaju treba porazgovarati sa djetetom i mislim da tek tada treba pomoci.

Ali...ako ti zabadas non-stop u djetetovo drustvo i nadgledas ga postat ce jos gore i zainatit ce se i biti neposlusno,a jos da ne govorim o sramoti sto moze pred drugim ljudima napravit.

U dobi od (otprilike) 8-16 god. je najbolje pustit dijete neka je samostalno i neka radi po svome (ne bas "SVE" po svome) bit ce poslusnije.
Na vrh Go down
AKI
Administrator
Administrator
AKI


Male
Registracija : 2009-05-04
Godine : 37
Komentari : 1956
Mjesto : Tamo negde

Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???   Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? EmptyFri Jun 19, 2009 9:49 pm

Morki (citat):
E ovako,posto ja radim non-stop sa djecurlijom mozda bih znao ponesto,ali evo samo cu reci.
Meni se cini da se ne treba mjesat djeci u drustvo dok ono ne zatrazi pomoc od roditelja.Znaci ako dijete suti,a nesto nije uredu naravno da je roditelj panika.U tom slucaju treba porazgovarati sa djetetom i mislim da tek tada treba pomoci.

Ali...ako ti zabadas non-stop u djetetovo drustvo i nadgledas ga postat ce jos gore i zainatit ce se i biti neposlusno,a jos da ne govorim o sramoti sto moze pred drugim ljudima napravit.

U dobi od (otprilike) 8-16 god. je najbolje pustit dijete neka je samostalno i neka radi po svome (ne bas "SVE" po svome) bit ce poslusnije.
Nemam jos dece ali potpuno se slazem sa tobom morki Very Happy
Na vrh Go down
morki
WEBMASTER
WEBMASTER
morki


Male
Registracija : 2008-12-06
Godine : 39
Komentari : 1006
Mjesto : Rijeka
Mood : depresija pred smrt!

Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???   Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? EmptyFri Jun 19, 2009 11:54 pm

Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? 73481 (citat):
Nemam jos dece ali potpuno se slazem sa tobom morki
Nemam ni ja,ali radim sa njima tako skoro da mi je kao da ih imam ....a wtf Sad hehehe
Na vrh Go down
AKI
Administrator
Administrator
AKI


Male
Registracija : 2009-05-04
Godine : 37
Komentari : 1956
Mjesto : Tamo negde

Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???   Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? EmptySat Jun 20, 2009 9:45 pm

cheers imas bilo kakvo iskustvo. lol!
Na vrh Go down
dacaPD
Super korisnik
Super korisnik
dacaPD


Female
Registracija : 2009-06-25
Godine : 44
Komentari : 498
Mjesto : Prijedor

Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???   Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? EmptyFri Jun 26, 2009 7:47 am

Svakako da se ne treba mjesati u odabir prijatelja svojoj djeci, ali se treba imati u uvid s kim se djeca druze, kako to društvo utice na njega. Sasvim je normalno da svome djetetu neces dopustiti da se druzi sa nekim ko je problematican u svakom pogledu da ne kazem onaj koji voli da izaziva probleme i radi razne nestasluke.
A sto se tice socijalnog statusa nekoga djeteta to mi nije presudno da bi se mjesala uopste u prijateljstvo ali ovo gore navedeno svakako bi.
Medjutim to se odnosi na period kada su djeca, a kada malo odrastu cini mi se da roditelji tu i ne mogu mnogo uticati na odabir prijatelja.
Na vrh Go down
Gost
Gost




Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???   Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? EmptyWed Aug 19, 2009 12:26 am

Zawisi od roditelja..........ako su ok i imaju normalne prijatelje i deca tje ih imati.........treba im biti uzor
Na vrh Go down
Milorad
Super Administrator
Super Administrator
Milorad


Male
Registracija : 2008-12-06
Godine : 54
Komentari : 5587
Mjesto : Banja Luka

Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???   Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? EmptyThu Aug 20, 2009 9:43 pm

Ja mislim da nekad treba ispitati situaciju: gdje , kad, sa kim, zašto,..društvo nekad zna biti pogubno za djecu, normalno ako se bar malo ne povede računa,...
Na vrh Go down
https://opera.bosnianforum.com
anemona
Administrator
Administrator
anemona


Female
Registracija : 2009-08-11
Godine : 68
Komentari : 8565
Mjesto : Beograd
Mood : legende odlaze u legendu...

Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???   Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? EmptyThu Aug 20, 2009 9:54 pm

Vrlo je vazno i Morki je dosta toga rekao i nagovestio da od 8-16 godine dete bira svoje drustvo.A do osme godine-pocev od vrtica se vec vrsi odabir drustva.E tu vec roditelj nesme propustiti da suzivotom sa detetom i prozivi i izbor najbolje drugarice,druga i da svoje dete usmeri ka detaljima koji su bitni u odabiru kao i u zasluzivanju prijateljstva.Postavka na vreme,odlican je vodic kroz period odrastanja i postavljanja kriterijuma za odredjivanje prijatelja i sredine u kojo ce se kretati.
Na vrh Go down
Gost
Gost




Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???   Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? EmptyThu Aug 20, 2009 10:34 pm

meni je mama birala prijatelje, ne bash birala, ali je bila tu da kazhe da li je to ok ili ne i mogu vam retji da je 99% bila u pravu i dan danas ona je moj najvetji prijatelj i dan danas slusham njene savete.................tako da josh uvek stojim iza toga da zavisi od roditelja, jer ima mnogo roditelja koji to ne rade i ne druze se sa svojom decom, zauzeti sobom i poslom i ko zna chime josh...................................
Na vrh Go down
anemona
Administrator
Administrator
anemona


Female
Registracija : 2009-08-11
Godine : 68
Komentari : 8565
Mjesto : Beograd
Mood : legende odlaze u legendu...

Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???   Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? EmptyFri Aug 21, 2009 11:03 am

Naisha (citat):
meni je mama birala prijatelje, ne bash birala, ali je bila tu da kazhe da li je to ok ili ne i mogu vam retji da je 99% bila u pravu i dan danas ona je moj najvetji prijatelj i dan danas slusham njene savete.................tako da josh uvek stojim iza toga da zavisi od roditelja, jer ima mnogo roditelja koji to ne rade i ne druze se sa svojom decom, zauzeti sobom i poslom i ko zna chime josh...................................


Potpuno se slazem sa tvojim stavom -roditelj je prvo naj bolji prijatelj i uvek mora ziveti zivot deteta i naci mu se u svakom momentu i za savet i za razmenu misljenja-tabui nisu dobri i oni treba da se uklone . Very Happy
Na vrh Go down
Sponsored content





Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???   Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja??? Empty

Na vrh Go down
 
Da li treba da se umešate u detetov izbor prijatelja???
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Uz novčanu nadoknadu: Nemate prijatelja na Facebooku? Sada ih možete kupiti
» Vas izbor....
» KAFA....izbor...
» Šta treba da znate o krvarenju u trudnoći
» Severina

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Opera.top-forum :: PORODIČNO-BRAČNI-LJUBAVNI KUTAK :: PORODICA-
Idi na: