Nokia polaže velike nade u model E75, to je jasno već na prvi pogled. Kompaktan telefon s dve tastature (alfanumeričkom i QWERTY), najsvežijim Symbianom i novim sistemom za rad s elektronskom poštom, 3,5-milimetarskim audio priključkom i video kamerom TV kvaliteta zadovoljiće prohteve zahtevnih korisnika, ne izlažući ih pritom riziku od bankrotstva. Da ne bude zabune, E75 nije jeftin aparat, ali spram koristi koju donosi i koncepcijske sličnosti s N97 (izuzev touchscreena), uz izvesnu mogućnost da se cenom ubrzo približi slavnom prethodniku, to je ponuda koja se ne može ignorisati.
Telefon s dva licaIako se po tehničkim karakteristikama praktično poklapa sa "sedamdeset kecom", po dizajnerskim kriterijumima E75 više odgovara modelu E51, popularnom candybar telefonu čijeg naslednika očekujemo sredinom godie (E52). Prednje maske i raspored alfanumeričke tastature gotovo su identični, a veća debljina novog modela potiče od QWERTY tastature, koja je vešto skrivena na prednjoj strani donjeg dela preklopnog kućišta. Telefon se otvara "postrance", laganim pritiskom na ivice prednje maske, kada se pojavljuje full tastatura s krupnim tasterima ujednačene veličine (ekran se pri tome automatski rotira u landscape položaj). Preklopni mehanizam je izuzetno kvalitetan i obećava dugogodišnju eksploataciju bez kvarova, dok klasičan oblik i uravnoteženi gabariti omogućuju udobno korišćenje, pomoću jedne ili obe ruke (jasna prednost u odnosu na E71). Od potpunog estetskog zadovoljstva deli nas jedino "jeftin" izgled funkcijskih tastera na bočnim stranama i plastični poklopac ekrana koji se lako masti.
Nije teško pretpostaviti da je rad s velikom tastaturom kudikamo udobniji od "nabadanja" tastera na E71, i to ne samo zbog veličine tastera već i zbog boljeg rasporeda i dostupnosti specijalnih znakova koji se koriste u e-mail korespodenciji i tokom pretraživanja Interneta. Bez namere da dovedemo u pitanje kvalitet i funkcionalnost tastature u modelu E71, koja je izuzetna, E75 na ovom planu odnosi ubedljivu pobedu i svrstava se u kategoriju kojoj pripadaju Nokia E90 i HTC Touch Pro.
Ekran dijagonale 2,4 inča čini se nešto manjim od idealnog, naročito kada se posmatra u odnosu na veliku tastaturu (2,8 inča bi bila prava mera), ali za veći displej realno nije bilo mesta - u protivnom, ionako skučena alfanumerička tastatura, sa sitnim i ne baš najsrećnije raspoređenim funkcijskim tasterima, bila bi nepodnošljivo "zipovana". Kvalitet prikaza je besprekoran, a pored dobre rezolucije valja istaći izuzetan kontrast i fantastičnu čitljivost na dnevnom svetlu, čak i pod direktnim sunčevim osvetljenjem. Na desnoj strani kućišta raspoređeni su tasteri za regulaciju jačine zvuka i aktiviranje glasovnih komandi, kao i dvostepeni okidač koji, srećom, neće aktivirati fotoaparat ako nije pritisnut duže od četiri sekunde (konačno ne morate strahovati od nehotičnog aktiviranja kamere dok aparat nosite u torbici). S leve strane su microUSB port i microSD slot, oba prekrivena čvrstim plastičnim poklopcima; na dnu je mali konektor za punjač, a na vhu 3,5-milimetarski priključak za slušalice. Leđa telefona čine poklopac od nerđajućeg čelika koji ne prijanja baš najbolje, otvor sočiva fotoaparata, ogledalce i LED blic.
Odličan videoKako ne bi ugrozila prodaju multimedijalnih aparata serije N, Nokia svesno izbegava instalaciju kvalitetnijih multimedijalnih rešenja - fotoaparata, zvučnika, plejera - u svoje poslovne uređaje. Takav je slučaj, na žalost, i sa Nokijom E75, čiji fotoaparat nije bitno bolji od onog u E71, tako da kvalitet fotografija uglavnom zavisi od srećnog spleta okolnosti, povoljnog osvetljenja i stabilne ruke - pod idealnim uslovima moguće je dobiti fotografije iznad proseka, ali većina ostaje na sredini lestvice kvaliteta (izražen šum, gubitak detalja, loša reprodukcija boja - naročito u plavom spektru). S druge strane, postoji jedno bitno unapređenje, a to je opcija za snimanje video odlomaka u VGA rezoluciji brzinom od 30 sličica u sekundi (kvalitet približan TV standardu), u formatima MP4 i 3GPP, zavisno od odabranog kvaliteta. Ovo možda ne zvučni kao naročito važno unapređenje, ali mnoge kupce će opredeliti upravo ova mogućnost.
Što se softverske osnove tiče, Nokia E75 je zasnovana na operativnom sistemu Symbian 9.3 i korisničkom okruženju S60 3.20, sa kompletnim Feature Pack 2 dodacima (prvi S60 telefon s kompletnim FP2 interfejsom), koji obezbeđuju kako vizuelna (aktivni stand-by ekrani sa većim broj prečica, fantastična galerija sa geopozicioniranjem, nove Talking teme s karakterističnim zvučnim zapisima i glasovnim porukama koje olakšavaju korišćenje telefona "na slepo", Task Manager s potpunijom kontrolom aktivnih aplikacija i dr.), tako i funkcionalna unapređenja koja se ogledaju u fantastičnim brzinskim performansama. Praktično, više nema razlike u brzini između Series 40 i S60 modela, što smatramo važnim korakom u pravcu fuzionisanja ove dve klase. N75 ima i dve veoma korisne funkcije, koje ne viđamo u starijim Symbian aparatima: Search i Maps. Prva opcija omogućuje brzo pretraživanje kompletnog sadržaja telefona (slična je funkciji Find pod Windowsom), a potonja se vezuje za aplikacija Nokia Maps, koja omogućuje preuzimanje i instalaciju mapa (tokom prva tri meseca GPS navigacija je besplatna).
Pod kategorijom Office nalazimo QuickOffice aplikacije koje omogućuju pregled, ali i uređivanje dokumenata u Word, PowerPoint i Excel formatima. Postoje još i PDF čitač, ZIP arhiver, konverter, rečnik, kalkulator i program za zapisivanje kratkih poruka (ActiveNotes). Opcije za razmenu poruka obuhvataju SMS, MMS, audio poruke i elektronsku poštu, koja je unapređenja funkcijama za automatsko konfigurisanje: korisničko ime i šifra je sve što je potrebno uneti prilikom podešavanja naloga tipa Gmail, Hotmail, Yahoo! Mail, i drugih. Novi e-mail servis obezbeđuje punu kompatibilnost sa korporativnim Nokijinim servisima (Mail for Exchange, IBM Lotus Notes Traveler), a u budućnosti Nokia planira i punu integraciju sa social networking platformama kao što su Facebook i Twitter, kao i kompletan push-email servis. Multimedijalni i zabavni sadržaji obuhvataju RDS FM radio, video centar, svestrani plejer (MP3, AAC, eAAC, eAAC+, WMA, M4A, MU3 plejliste), program za podkasting, N-Gage igre (plaćaju se), diktafon i RealPlayer. Od modela E71 i E66 nasleđena je i veoma korisna sigurnosna funkcija Remote Lock (zaključavanje ukradenog telefona pomoću SMS poruke). Sve u svemu, softverska ponuda je potpuno zaokružena i spremna za rad u "petoj brzini" od samog početka, a jedino što bi valjalo dodati su Opera Mini i neki video plejer s DivX/XviD podrškom.
Povezivanje bez granicaNokia E75 je četvoropojasni GSM (850/900/1800/1900 MHz) HSDPA kompatibilan aparat koji uključuje GPRS klase 32 (107 kb/s), EDGE klase 32 (296 kb/s), High-Speed Circuit-Switched Data (57,6 kb/s) i Wi-Fi 802.11 b/g UPnP. Tokom testiranja na EDGE i 3G mrežama E75 se pokazao fantastično, čak bolje od Nokije N95 i E51. Bluetooth 2.0 A2DPi microUSB 2.0 su opcije za povezivanje s računarom; USB veza ne podržava mogućnost napajanja, ali zato nudi čak pet režima rada - PC Suite, Mass storage, Image transfer, Media transfer i Connect PC to Web. Hvale vredan je i GPS modul, kome u A-GPS režimu ne treba više od dvadesetak sekundi za inicijalnu lokalizaciju. Svidela nam se i mogućnost utišavanja melodija zvona prostim okretanjem telefona ili dvostrukim "lupkanjem" po ekranu, kao kod modela 6600 Fold (ova druga mogućnost može da uzrokuje poteškoće, kao što je automatsko utišavanje melodije zvona i bez dodirivanja ekrana - o ovome treba voditi računa ili pokušati s instalacijom svežijeg firmwarea).
ARM11 procesor na 369 MHz ima više nego dovoljno snage da izađe na kraj sa svim zadacima, a od pomoći su i 50 MB "korisničke" memorije i 96 MB SDRAM-a; microSD slot "čita" kartice do 16 GB (kartica od 4 GB uključena je u osnovni paket, kao i punjač, USB kabl, stereo slušalice, ali ne i torbica kakva postoji u E71 paketu). Baterija kapaciteta 1000 mAh (BL-4U) nije toliki hendikep jer, suprotno očekivanjima, obezbeđuje i do tri puna dana uobičajenog korišćenja. To je ipak manje od četiri do pet dana koliko izvlačimo iz akumulatora od 1500 mAh u modelu E71.
Ako već štedite za E71, preporuka je da prištedite još malo novca i fokusirate se na E75, kompletnije i udobnije rešenje za sve vaše poslovne potrebe (dve tastature, FP2, 3,5-mm audio port, tri-band 3G podrška).
PlusKompletan Feature Pack 2
QWERTY tastatura, brzina, povezivanje
MinusManji ekran, cena
Preosetljiv tapping senzor
Nokia E75Mreže: quad-band EDGE, tri-band HSDPA
Kamera: 3,2 MP, blic, autofokus, video (VGA@30 fps)
Ekran: TFT, 240 x 320 piksela (2,4"), 16M
Memorija: 50 MB, microSD do 16 GB
Povezivanje: GPRS, HSCSD, EDGE, HSDPA, Wi-Fi, Bluetooth 2.0, USB 2.0, Stereo FM RDS, A-GPS
Autonomija: 5 h razgovora, 280 h stand-by
Dimenzije: 111,8 x 50 x 14,4 mm, 139 gramaIzvor:(MONDO)