Loš odziv na vakcinaciju obesmišljava nabavku cepiva
Moguć prekid uvoza vakcina
Autor: S. Todorović - A. Savanović | Foto: Beta | 25.12.2009. - 05:00
Ukoliko odziv za vakcinaciju i dalje bude slab, radna grupa za pandemiju će posle Nove godine predložiti Ministarstvu zdravlja da raskine ugovor sa švajcarskim proizvođačem „Novartisom“ i samim tim prekine nabavku vakcina. Ako se taj scenario obistini, biće predložena i mera zabrane javnih okupljanja kako bi se smanjilo prenošenje virusa, kaže za „Blic“ dr Predrag Kon, predsednik radne grupe.
- Sasvim je sigurno da ćemo posle Nove godine preispitati kolike su količine vakcine upotrebljene, jer ovakvom dinamikom ne možemo da postignemo cilj. A to je da vakcinišemo sve registrovane hronične bolesnike, svu decu do dve godine, trudnice, zdravstvene radnike i ljude iz javnih službi - ističe dr Kon.
Loš odziv ne smemo zanemariti, ali zato je neophodno primeniti drugu meru zaštite.
- Ako je otpor toliki, onda treba reći da se odbija spasavanje života. Jer na 10.000 vakcinisanih spaseni su jedan život i tri teška slučaja. Zato postoji mogućnost da predložimo raskid ugovora sa „Novartisom“ i prestanak nabavke vakcine. Ono što je stiglo u zemlju jasno je da je dovoljno u odnosu na odziv. Ali onda ćemo preusmeriti strategiju i zabraniti javna okupljanja i dati saopštenje da su te mere ekonomski skuplje od vakcinacije. Ukoliko se ne vakcinišemo, indirektni trošak je oko dve milijarde evra - objašnjava dr Kon.
Dr Kon kaže da su do sada prijavljena tri slučaja nuspojava nakon vakcinacije - kod jedne žene iz Knjaževca, starijeg muškarca iz Niša i mladića iz Rume, koji su sada dobro, ali se još utvrđuje stvarni uzrok neželjenih reakcija.
Poslednjih dana redakciji „Blica“ javilo se nekoliko građana Novog Sada koji tvrde da su želeli da utvrde da li su zaraženi virusom i da to mogu da urade u nekoj od privatnih laboratorija. Pojedine privatne laboratorije zaista analiziraju bris iz grla i nosa na novi grip po ceni od 8.500 do 9.600 dinara, a na rezultat se čeka dva do tri dana.
Ono što bi građani trebalo da znaju jeste da je jedina referentna laboratorija za registrovanje virusa Institut „Torlak“. Državi i Svetskoj zdravstvenoj organizaciji samo su njegovi rezultati verodostojni, a laboratorije koje rade detekciju virusa najverovatnije koriste brze testove koji nisu pouzdani.
Dr Kon kaže da nikome država ne može zabraniti da to radi.
- Jasno je da je sve što se sada pojavljuje novi grip. Zato se radi uzorkovanje da bi se videlo da li još neki virus cirkuliše. Međutim, sada nijedan virus nije aktivan, osim novog gripa - objašnjava dr Kon.
Premijer Srbije Mirko Cvetković, potpredsednici Vlade i ministri primili su juče u Vladi Srbije vakcinu. Za vakcinaciju su se među prvima, pored premijera, prijavili potpredsednici Vlade Jovan Krkobabić i Mlađan Dinkić, kao i ministri Oliver Dulić, Milutin Mrkonjić, Slobodan Milosavljević, Snežana Samardžić-Marković, Rasim Ljajić, Verica Kalanović i Saša Dragin.
Premijer Cvetković je izjavio novinarima da je vakcina najbolji način za zaštitu i pozvao građane da se vakcinišu. Na pitanje da li ga je vakcinacija bolela, premijer je rekao da ne boli i da je „blaže nego kad vam vade krv“.