Milorad Super Administrator
Registracija : 2008-12-06 Godine : 55 Komentari : 5587 Mjesto : Banja Luka
| Naslov komentara: Rizik o nastanku spolno prenosivih bolesti,.. Thu Jun 25, 2009 5:02 pm | |
| - Većina mladih ljudi, i osobito adolescenata potcjenjuje vlastiti i rizik partnera u nastanku spolno prenosivih bolesti: krugovi u kojima se kreću mladi tipično su mali, a unakrižne infekcije česte. Otuda postoji i stvarnai potreba za uporabom kondoma kod svakog spolnog kontakta u ovoj životnoj dobi. Čak i kod pravilne uporabe kondoma uzročnici nekih infekcija (humani papiloma virus, herpes genitalis) mogu se prenijeti s dijelova spolnih organa koji nisu prekriveni kondomom.
- Za prenošenje spolnih bolesti dovoljan je samo jedan spolni odnos.
- Oralni seks nije safe sex, pa iako nema rizika od neželjene trudnoće, postoji mogućnost prijenosa drugih spolno prenosivih bolesti, kao što su prije svega gonoreja, HPV, herpes i manje vjerojatno AIDS. Novija istraživanja ukazuju na češću pojavu raka ždrijela i krajnika u partnera žena s HPV infekcijom.
- Pridržavajte se pravila o uporabi kondoma: Porazgovarati o toj temi prije nego što se vaš partner uzbudi.
- Ozbiljnost bolesti se ne može procjenjivati samo na temelju jačine simptoma kojima se bolest očituje. Tako candida izaziva snažne tegobe (crvenilo, svrbež, peckanje, žarenje) koje djevojku ili ženu navode da se bez odlaganja javi liječniku, dok je u biti bezazlena infekcija. Nasuprot tomu, kod klamidijske infekcije u većini slučajeva nedostaju simptomi, a sama bolest može uzrokovati tešku upalu jajovoda koja će ostaviti neplodnost.
- Niti jedna spolno prenosiva bolest ne liječi se spontano. Stoga ne valja čekati da bi se vidjelo što će se dogoditi.
- Na spolne bolesti se ne stječe imunitet. To znači da se od već preboljele i izliječene bolesti može ponovno oboljeti.
- Kod pojave simptoma neke spolno prenosive bolesti, treba bez čekanja otići liječniku. Nikako se ne preporučuje samoliječenje ili liječenje po savjetu prijatelja ili prijateljice koji su bolovali od slične bolesti. Samoliječenje može biti potpuno bez učinka ako su mikroorganizmi postali otporni na klasične antibiotike, a u nekim je slučajevima čak i opasno jer neki lijekovi mogu privremeno prikriti simptome dok se bolest i dalje razvija.
- Čim se javi sumnja na neku spolnu bolest, treba se suzdržati od spolnih odnosa sve do završetka liječenja i o bolesti svakako obavijestiti partnera jer je to podjednako važno za njega kao i za vas.
- Pravilno održavanje higijene je veoma važan čimbenik u borbi protiv spolno prenosivih bolesti. Za preporučiti je pravilo ni previše ni premalo. Spolni organi nisu naime prljavi organi - te ih ne treba prati prejakim antiseptičkim sredstvima! Na taj način se uništava prirodna obrambena barijera u rodnici - vaginalna flora (lactobacillus vaginalis) i stvara otvoreni prostor za izvanjsku infekciju. Sasvim dovoljno je svakodnevno pranje spolnih organa vodom i odgovarajućim tekućim sapunom (za preporučiti svakako one s niskim pH, npr. Dercome Femme). Ispiranja rodnice u svakodnevnim, uobičajenim uvjetima nisu potrebna.
- Spolno aktivne djevojke i žene trebaju svakako jedanput godišnje napraviti ginekološki pregled s PAPA testom, kako bi se pravovremeno prepoznale promjene koje neliječene mogu dovesti do drugih nepotrebnih ginekoloških komplikacija.
| |
|