Evropska unija je pred obaveznim uvođenjem crnih kutija u sve automobile, koje bi policiji, sudovima i osiguravateljima trebale pomoći u utvrđivanju okolnosti saobraćajnih nesreća.Trogodišnje istraživanje vrijedno 2,6 miliona eura, koju je naručio Ured za transport Evropske komisije preporučuje obaveznu ugradnju takvih uređaja u sve automobile.
Te bi crne kutije bilježile 20 tipova podataka, od brzine vozila i pokreta upravljača do kočenja i "davanja žmigavaca".
Podatke bi koristila policija, ali i osiguravajuće kuće, a sve za rekonstrukciju nesreća i odlučivanju o tome ko ih je skrivio. Osim toga, mogli bi se koristiti i na sudovima, a osiguravateljima bi pomogli pri izbjegavanju lažnih odštetnih zahtjeva.
Istraživači vjeruju da će ta tehnologija povećati sigurnost na cestama. U istraživanju, nazvanom Projekat Veronica, otkriveno je da vozači koji znaju da im je automobil opremljen crnom kutijom imaju 10% manje vjerovatnosti da će završiti u sudaru, a troškovi popravka njihovog automobila smanjeni su za četvrtinu.
Ralf Schmidt-Cotta, direktor istraživanja koje je započela njemačka firma Continental, kaže da je crna kutija, koja će biti neprocjenjiva za policiju i osiguravatelje, "nezavisni, neutralni svjedok".
"Takođe će revolucionizirati i sigurnost na cestama samim saznanjem vozača da je imaju ugrađenu. Kako su njihovi postupci zabilježeni, više se neće moći izvlačiti nakon saobraćajne nesreće. I zbog toga voze pažljivije", kaže.
Sam uređaj bi trebao stajati malo više od 500 eura, a malo je veći od špila karata. Može se smjestiti iza upravljačke ploče ili u pod automobila. A pokrete i ponašanje vozač bilježio bi pomoću senzora, koje bi pokretale nagle promjene brzine ili napuhavanje zračnog jastuka, čime bi se bilježili sudari sa pješacima ili drugim vozilima.
Za one koje brine još jedan napad na privatnost, utjeha može biti činjenica da će takve crne kutije bilježiti do 30 sekundi prije i 15 nakon sudara. Uređaj će u slučaju nesreće automatski uzbunjivati policiju i hitnu pomoć.
U Velikoj Britaniji su crne kutije ugrađene u većinu vozila za hitne intervencije. Londonska policija 1999. njima opremila 3500 svojih vozila te je u 18 mjeseci zbog manjeg broja nesreća "uštedjela" više od 2 miliona eura.
Ugrađuju se i u neke novije modele automobila, iako podaci i tehnologije još uvijek nisu standardizirane.
U Americi su se crne kutije raširile kad su proizvođači vozila ponudili mogućnost njihove ugradnje u nekom od paketa dodatne opreme. Sada su dio standardne opreme dvije trećine novih vozila.
Ali, u Evropskoj uniji su i auto-moto udruženja, savezi i same vlade prilično nesigurni oko njihove obavezne primjene.
Dok su jedni više zabrinuti pitanjem privatnosti, druge muči praktična strana obavezne ugradnje crnih kutija.
Pitaju se ko će sve to platiti i hoće li crne kutije biti integrisane sa drugim sistemima u vozilu. Poručuju da bi tu tehnologiju trebalo još neko vrijeme pustiti da "evoluira na dobrovoljnoj osnovi".
Schmidt-Cotta tvrdi da ne treba brinuti zbog privatnosti, jer takve crne kutije bilježe samo 45 sekundi sudara.
"To će policiji jednostavno olakšati istragu", tvrdi.
Izvor:(24sata.info)