Tokom prvih nedelja trudnoće kod otprilike 20 odsto svih trudnica dolazi do krvarenja. - Uzrok je uglavnom bezazlen, a razloga ima više - objašnjava dr spec. Slavica Vasiljević, ginekolog.
- Ali čim primetite prve mrlje krvi, odmah idite kod lekara, ponekad to može da bude prvi simptom spontanog pobačaja.
UzrociMnogo je uzroka krvarenja na početku trudnoće.
- Bezopasno krvarenje: krvarenje koje je podstaknuto bezazlenim odvajanjem manjeg dela tkiva.
- Nisko položena posteljica takođe može da podstakne krvarenje. U tom slučaju treba da se čuvate i sačekate da se posteljica usled povećanja materice povuče prema gore.
- Upale grlića materice ili vagine takođe mogu da dovedu do blažih krvarenja.
- Pojedini lekari smatraju da povod može da bude i nedostatak progesterona. Po pravilu, međutim, uz takvu poteškoću i neće doći do trudnoće.
Otkriveno krvarenje - šta da radite? Pre svega, bez panike! Kod više od polovine žena krvarenja tokom prvih nekoliko nedelja trudnoće, dakle tokom prva tri-četiri meseca, nemaju uzrok koji bi mogao da ugrozi trudnoću. Tačkasto krvarenje retko ukazuje na spontani pobačaj ili vanmateričnu trudnoću. Uprkos tome, krvarenje ne bi trebalo zanemarivati: kod blažih ili tačkastih krvarenja treba da, ako je moguće, još istoga dana odete kod svog ginekologa - makar samo zato da ne brinete i da biste nesmetano uživali u trudnoći. Katkada će ginekolog budućoj majci preporučiti dodatno čuvanje. Stres, naime, opterećuje imunitet, pa trudnicu može da učini podložnom upalama.
Ako bol počne da se pojačava, odmah idite u bolnicu - makar se na kraju pregleda ustanovilo da krvarenje ne ugrožava trudnoću. Inače, ovo važi u svakom trenutku trudnoće! Ako zaista postoji opasnost od prevremenog porođaja, ginekolog će različitim merama pokušati da odloži prevremeni porođaj.
Trudni ste, a ipak imate menstruaciju? To se događa otprilike jednoj od 200 budućih majki: menstruacija se javlja oko očekivanog datuma - iako slabija. Zatim se javlja i sledeća menstruacija, ponovo slabija nego obično, ali još jednom u približno tačno vreme. Ipak to ne znači da ne postoji trudnoća! Jedno naučno, ali osporavano objašnjenje ove pojave jeste da prilikom ugnežđivanja oplođenog jajašca može doći do manjih povreda mekane sluznice materice. Zametak, naime, ulazi duboko u sloj s napetim krvnim sudovima. Žena će tako otprilike na dan kada bi očekivala menstruaciju primetiti blaže krvarenje. Tada je vreme ugnežđivanja. Naravno, opet idite kod lekara.
Krvarenja posle polnog odnosa Tkivo grlića materice tokom trudnoće je posebno dobro prokrvljeno. Prilikom dodira s penisom moguće je da dođe do pucanja sitnih krvnih sudova zbog čega se pojavljuje manja količina krvi. Takvo krvarenje obično prestane nakon nekog vremena, ali i ovde važi isti savet, odmah idite kod lekara. Sličan učinak, uostalom, mogu ponekad da imaju i vaginalni ginekološki pregledi.