Epilobium parviflorum Schreb. (vrbolika, svilovina, sitnocventa vrbolika)
Opis vrste: višegodišnja zeljasta biljka sa rizomom. Nadzemnom rozetom listova iz koje izbijaju stabla visine 15 do 60 cm. Listovi su naspramni, dlakavi, sedeći, kod nekih vrsta sa kratkom drškom. Liska je lancetasta nazubljena. Cvetovi se nalaze na vrhu stabla, ljubičaste boje. Plod je produžena čaura, slična mahuni. Raspada se na četiri dela, a iz njega izlaze semenke snabdevene čuperkom dlačica (kao svila odakle ime svilovina).
Vreme cvetanja: od maja do septembra.
Stanište: raste po šumama, kraj potoka, na obalama, na šumskim čistinama u brojnim populacijama.
Droga: nadzemni deo biljke u cvetu (Epilobii herba), beru se vrhovi stabla sa cvetovima.
Lekovito delovanje: antiurolitik i citostatik.
Narodna medicina: koristi se za lečenje prostate, naročito kod benigdnih tumora. Biljku je popularisala Marija Treben za lečenje mokraćnih i rasplodnih organa.
Hemijski sastav: lecitine (hanaerol, β-sitosterin), flavonoide, tanine, triterpenske kiseline i dr. Nedovoljno je proučena.
Upotreba: čaj: 2 kašičice suve droge preliju se sa 200 ml vrele vode. Nakon 15 min procedi se i pije po 2 šoljice dnevno, ujuto i naveče.
Ostale vrste: lekovite su još: E. roseum (Schreb.) Muri, E. lanceolatum S. M., E. montanum L., E. collinum Gmel. i dr. sitnocvete vrbolike.
Inace ovu biljku moyete naci na vlaznim mestima najcesce pored šumskih puteva ili izvora. Veoma je cesta u Istočnoj Srbiji (karpatsko-balkanskom planinskom sistemu). A možete je naručiti i naci kod ljudi koji se bave otkupom lekovitih biljaka iz Sokobanje, Svrljiga, Beograda (Herba) i sl.
Ako ste zainteresovani u Sokobanji se tradicionalno organizuje biljnober jula meseca oko Sv. Jovana pa na sajtovima
www.biljarica.org.yu; www.sokobanja.org.yu i sličnim ima ih jos nekoliko, pa mozete naci potrebne informacije i prijaviti se da naučite nesto o lekovitim biljkama njegovom sakupljanju i spravljanju.